Logo Szkoła Podstawowa nr 6 im. Jana Kochanowskiego w Zgierzu z Oddziałami Dwujęzycznymi i Oddziałam
Powróć do: Projekty

Szkoła promująca zdrowie

Zdrowie to nie tylko całkowity brak choroby, czy kalectwa, ale także stan pełnego, fizycznego, umysłowego i społecznego dobrostanu (dobrego samopoczucia).

Szkoła promująca zdrowie to szkoła, która we współpracy z rodzicami uczniów i społecznością lokalną:

  • systematycznie i planowo tworzy środowisko społeczne i fizyczne sprzyjające zdrowiu i dobremu samopoczuciu społeczności szkolnej,
  • wspiera rozwój kompetencji uczniów i pracowników w zakresie dbałości o zdrowie przez całe życie.

 

Koncepcja Szkoły Promującej Zdrowie

Zdrowie uwzględnione jest w polityce i koncepcji szkoły– w podstawowym dokumencie określającym koncepcję pracy lub rozwoju szkoły.

Szkoła podejmuje działania dla umacniania zdrowia i dobrego samopoczucia uczniów i pracowników.

  • Środowisko społeczne szkoły sprzyja zdrowiu i dobremu samopoczuciu uczniów i pracowników
  • Środowisko fizyczne szkoły sprzyja zdrowiu i dobremu samopoczuciu uczniów i pracowników
  • Środowisko to obejmuje: teren szkoły i jej otoczenie, budynek, jego pomieszczenia i wyposażenie, mikroklimat, organizację zajęć, posiłków, obiekty i sprzęt do rekreacji i aktywności fizycznej.
  • Rozwijanie umiejętności dbałości o zdrowie i kompetencji do działania uczniów i pracowników
  • Tworzenie związków społecznych z rodzinami uczniów oraz ważnymi osobami/grupami w najbliższej społeczności.
  • Współpraca z pracownikami medycznymi –pielęgniarką szkolną i innymi osobami/placówkami medycznymi sprawującymi opiekę zdrowotną nad uczniami (w tym nad uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych i zdrowotnych) i pracownikami

 

Standardy szkoły promującej zdrowie 

  • Koncepcja pracy szkoły, jej struktura i organizacja  sprzyjają uczestnictwu społeczności szkolnej w realizacji działań w zakresie promocji zdrowia oraz skuteczności i długofalowości tych działań
  • Klimat społeczny szkoły sprzyja zdrowiu i dobremu samopoczuciu uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz rodziców uczniów.
  • Szkoła realizuje edukację zdrowotną i program profilaktyki dla uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz dąży do poprawy skuteczności działań w tym zakresie.
  • Warunki oraz organizacja nauki i pracy sprzyjają zdrowiu i dobremu samopoczuciu uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz współpracy z rodzicami.

 

Skład zespołu do spraw promocji zdrowia:

  • Halina Sypka-Dyrektor Szkoły
  • Anna Aponowicz- koordynator,-n-l biologii
  • Katarzyna Rajtar-Graczyk –pedagog
  • Barbara Goździk-pielęgniarka
  • Paulina Bujalska-psycholog
  • Aleksandra Kowanek n-l wych-fiz.
  • Krzysztof Kaźmierczak n-l wych-fiz.
  • Michał Basta- n-l wych-fiz.
  • Tadeusz Obiedziński-n-l informatyki
  • Igor Krawczyk – n-l informatyki, religii
  • Dorota Hajduk- n-l geografii
  • Piotr Zagórski-n-l chemii
  • Krzysztofa Plucińska-logopeda,n-l języka polskiego
  • Joanna Sujecka- n-l plastyki
  • Romana Kręźlewicz n-l techniki