Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies klikając przycisk Ustawienia. Aby dowiedzieć się więcej zachęcamy do zapoznania się z Polityką Cookies oraz Polityką Prywatności.
Zdrowie to nie tylko całkowity brak choroby, czy kalectwa, ale także stan pełnego, fizycznego, umysłowego i społecznego dobrostanu (dobrego samopoczucia).
Szkoła promująca zdrowie to szkoła, która we współpracy z rodzicami uczniów i społecznością lokalną:
systematycznie i planowo tworzy środowisko społeczne i fizyczne sprzyjające zdrowiu i dobremu samopoczuciu społeczności szkolnej,
wspiera rozwój kompetencji uczniów i pracowników w zakresie dbałości o zdrowie przez całe życie.
Koncepcja Szkoły Promującej Zdrowie
Zdrowie uwzględnione jest w polityce i koncepcji szkoły– w podstawowym dokumencie określającym koncepcję pracy lub rozwoju szkoły.
Szkoła podejmuje działania dla umacniania zdrowia i dobrego samopoczucia uczniów i pracowników.
Środowisko społeczne szkoły sprzyja zdrowiu i dobremu samopoczuciu uczniów i pracowników
Środowisko fizyczne szkoły sprzyja zdrowiu i dobremu samopoczuciu uczniów i pracowników
Środowisko to obejmuje: teren szkoły i jej otoczenie, budynek, jego pomieszczenia i wyposażenie, mikroklimat, organizację zajęć, posiłków, obiekty i sprzęt do rekreacji i aktywności fizycznej.
Rozwijanie umiejętności dbałości o zdrowie i kompetencji do działania uczniów i pracowników
Tworzenie związków społecznych z rodzinami uczniów oraz ważnymi osobami/grupami w najbliższej społeczności.
Współpraca z pracownikami medycznymi –pielęgniarką szkolną i innymi osobami/placówkami medycznymi sprawującymi opiekę zdrowotną nad uczniami (w tym nad uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych i zdrowotnych) i pracownikami
Standardy szkoły promującej zdrowie
Koncepcja pracy szkoły, jej struktura i organizacja sprzyjają uczestnictwu społeczności szkolnej w realizacji działań w zakresie promocji zdrowia oraz skuteczności i długofalowości tych działań
Klimat społeczny szkoły sprzyja zdrowiu i dobremu samopoczuciu uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz rodziców uczniów.
Szkoła realizuje edukację zdrowotną i program profilaktyki dla uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz dąży do poprawy skuteczności działań w tym zakresie.
Warunki oraz organizacja nauki i pracy sprzyjają zdrowiu i dobremu samopoczuciu uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz współpracy z rodzicami.
Skład zespołu do spraw promocji zdrowia:
Halina Sypka-Dyrektor Szkoły
Anna Aponowicz- koordynator,-n-l biologii
Katarzyna Rajtar-Graczyk –pedagog
Barbara Goździk-pielęgniarka
Paulina Bujalska-psycholog
Aleksandra Kowanek n-l wych-fiz.
Krzysztof Kaźmierczak n-l wych-fiz.
Michał Basta- n-l wych-fiz.
Tadeusz Obiedziński-n-l informatyki
Igor Krawczyk – n-l informatyki, religii
Dorota Hajduk- n-l geografii
Piotr Zagórski-n-l chemii
Krzysztofa Plucińska-logopeda,n-l języka polskiego